Kínai Asztrológia

A Mantrák gyógyító ereje


A hangok gyógyító erejét ősidők óta ismeri az ember. Az utóbbi években számos kutatás készült azzal  kapcsolatban, hogy a zene milyen hatással van bizonyos betegségek lefolyására, hogyan hat az egyes szervekre, sőt, még a különféle zenei műfajok eltérő hatását is vizsgálták. Így egyre inkább körvonalazódik, miben is áll a zene, a hangok gyógyító ereje, hiszen egészségre gyakorolt hatásuk lassanként tudományos alapokon is bizonyítást nyer. A hindu hagyomány gazdagon megőrizte azokat a spirituális módszereket, amelyek alkalmazása hozzájárulhat az egészségünk visszanyeréséhez, helyreállításához.


mantrák/megerősítések ismétlése a testi, lelki gyógyulást egyaránt elősegíti. Ez egy olyan ősi módszer, melyet Indiában, már több évszázada használnak a mindennapi problémák enyhítésére. A napi stressz, és a vele járó feszült állapot is könnyen oldódik általa. A stresszes állapot oldása, pedig elősegíti a lelki problémák megszűnését.

Segítségével tehát nem csak nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb lelkiállapotra tehetünk szert, hanem rávezet életünk útjára azáltal, hogy pozitív életszemlélettel éljük az életünket.  A mantra egy olyan hangsor, melyet többször ismétlünk egymás után. Ez lehet egyetlen hang, lehet egy szó, de lehet egy hosszabb szöveg is!

Mantrákat használva egy energiamezőt hozol létre magad körül, belül pedig egyfajta nyitottság jelenik meg. A mantrák így működnek. Olyan az egész, mint egy energiahíd a külső és a belső tudatosság között.

Különféle mantrák léteznek.








OM

Köznapi jelentéseiben az óm kötőszó, úgy legyen!, rendben! értelemben. Ünnepélyes megerősítést, tiszteletteljes beleegyezést, elfogadást is jelent, de utasító parancsszóként is használják. Áldásosságot, illetve valaminek az elkerülését, elmozdítását is jelenti, sőt, etimológiailag az ámen is levezethető az óm szótagból. 

Több más mantra is az OM mantrával kezdődik, mivel ez a mantra a teljes Univerzum minden energiáját magába olvasztja, így úgyszólván önmagában is elég lenne. Az OM mantrát maghangnak is hívják, lévén egyszótagos hang, ami semmilyen módon nem fordítható le, képtelenség bármilyen más nyelven visszaadni. Ugyanakkor az OM a férfi és női energiák egyesülése, hívják a hangtalan hangnak, az univerzum hangjának és kozmikus igennek is. Számtalan módon próbálták már körülírva lefordítani, de ez egész egyszerűen lehetetlen, így hát a legegyszerűbb, ha közvetlenül megtapasztaljuk, és naponta néhány percet szánunk az éneklésére.

HOGY MANTRÁZZ?

Miközben énekeled, ülj egyenes háttal, és ezekben a percekben teljességgel légy jelen: érzékeld, milyen érzést kelt ez a hang a testedben, hogyan rezeg legbelül, és ügyelj arra, hogy elég hangosan kántáld ahhoz, hogy ténylegesen érezhesd a hangod rezgését, illetve, hogy lélegezz elég mélyen, hogy maradjon levegőd a mantra M hangjára is (mivel nemcsak az AU-t, de az M hangot is rezgetjük). A kántálás tehát valójában egy energiakör, amiben a mély lélegzeteket az OM mantra követi, és mély lélegzettel is ér véget. A zene pedig végigkísér ezen az utazáson. A gyakorlat végén adj magadnak néhány pillanatot a csendben. Ne nyisd még ki a szemed, ne mozogj – pontosan ez az a pillanat, amiért mantrázunk, amikor a csend bekövetkezik. Ez a csend tele van rezgéssel, energiával és élettel, amit az OM hanggal ünnepelünk.

Deva Premal előadásában az alábbi oldalon találod: https://www.youtube.com/watch?v=7VsiKA6IS-I










Gayatri Mantra

Ezt a mantrát betegségektől, minden bajtól megszabadító és minden vágyat kielégítő egyetemes imának tartják.

Gayatri mantra szövege:

A Három Világot beragyogó  Legfelsőbb Fény Világítsa meg tudatunkat és irányítsa értelmünket az erényesség útjára!


 A Gayatri Mantra a Védákban, az ősi szent iratában őrzött Egyetemes Ima, amit az ember spirituális és fizikai jóléte érdekében odaadással ismételhet bármelyik korban, a világ bármely részén társadalmi, vagy vallási hovatartozástól függetlenül. Azt tartják, hogy aki rendszeresen és hittel énekli a Gayatri Mantrát, azt a mantra megszabadítja a betegségektől, minden bajt elhárít és minden vágyat kielégít.

A Gayatri mantra valószínűleg a legismertebb ősi imaamit az ember valaha használt, a hindu Rig-védából származik. A hagyomány szerint egy felsőbb lény ajándékozta az indiai bölcsnek, Visvámitrának több éven át tartó odaadó szolgálatáért és meditációs gyakorlatáért – ám valójában ez az egész emberiségre áldást hozó ajándék volt…


A Gayatri mantra egy ima a Naphoz, aki az életet tartja fent a Föld bolygón, egyúttal egy fohász minden érző lény megvilágosodásáért. Az ősi időkben a Gayatri mantra kántálása a kiválasztottak kiváltsága volt, amely szájhagyomány útján szállt brahminról brahminra eónok hosszú sora alatt, és a nők számára elérhetetlen volt.


Deva Premal előadásában az alábbi oldalon találod: https://www.youtube.com/watch?v=DG5lgpNnia0

Ajai Alai 


Ez a mantra segít kiemelni a haragból és depresszióból azáltal, hogy összekapcsol a végtelen erőforrással.


A harag ebben az állapotban szertefoszlik, mert ez a belső erő segít lerombolni az egót. Így reagálásunk vagy cselekedetünk, ami haragból fakadna, egyszerűen szertefoszlik.


 “Amikor bajban vagy, és úgy érzed innen-onnan támadnak, használd ezt a mantrát, és a szemed előtt fog szertefoszlani az ellenállás.” (Yogi Bhajan)


A mantra így hangzik:

Ajai Alai Abhai Abai Abhoo Ajoo Anaas Akaas Aganj Abhanj Alakkh Abhakkh Akaal Dyaal Alaykh Abhaykh Anaam Akaam Agaaha Adhaaha Anaathay Pramaathay Ajonee Amonee Na Raagay Na Rangay Na Roopay Na Raykhay Akarmang Abharmang Aganjay Alaykhay


A legyőzhetetlen, elpusztíthatatlan, félelem és változás nélküli, nem megformált, meg nem született,  le nem rombolhatatlan, éteri, megtörhetetlen, áthatolhatatlan, láthatatlan, érzékek nélküli. Halhatatlan, irgalmas, leírhatatlan, szokások nélküli, névtelen, vágy nélküli, kifürkészhetetlen, megvesztegethetetlen, nem uralkodó, romboló;  születésen, csenden, szerelmen túli; színen, formán és alakon túli, karmán túli, kétség nélküli, legyőzhetetlen, leírhatatlan.


Számomra a legjobban tetsző előadást az alábbi helyen találod:

https://www.youtube.com/watch?v=ps43KwRm6pQ


A mantrákról szóló összeállításomhoz az alábbi nagyon jó oldalakról gyűjtöttem információt, hogy egy csokorba szedve megoszthassam Veled:


http://www.devapremalmiten.hu/hu/1-nap-OM-A-kozmikus-Igen

http://www.kagylokurt.hu/12229/orientacio/darsanak/om-a-mantrak-mantraja.html

http://www.kagylokurt.hu/12229/orientacio/darsanak/om-a-mantrak-mantraja.htm

(http://www.devapremalmiten.hu/hu/a-mantrak-gyogyito-ereje)

(http://betegsegnyelv.hu/blog/a-mantrak-es-megerositesek-gyogyito-ereje/)

http://tiltottgyumolcs.hu/mantrak.html

(http://blog.buddhizmusma.hu/tizperces/18-tizperces/52-mantra-jelentese)


Deva Premal és Miten közel harminc éve járják a világot, hogy másokkal is megoszthassák a mantrák titkait. Ők foglalták össze azokat a tudnivalókat, melyek a legfontosabbak ahhoz, hogy megértsük miről is szól ez a misztikus történet.


A MANTRAGYAKORLÁS 11 PONTJA

  1. A mantrákban rejlő lehetőségek

Az ősi indiai bölcsek által hosszú évtizedek alatt kicsiszolt mantrák ereje koncentrált, akár a fizikai szintet is képesek befolyásolni. „A mantrák olyanok, mint a különféle ajtók, amelyek ugyanoda vezetnek: mindegyik mantra egyedi, és ezáltal egyedi módon vezet el ugyanahhoz a bölcsességhez. Annak felismeréséhez, hogy minden EGY. Vagyis minden mantrában ott rejlik a lehetőség, hogy fellebbentse számunkra az illúzió fátylát, és szétoszlassa a sötétséget.” (Deva)

  1. A mantrák nyelve – miért működik akkor is, ha nem értjük?

A mantrák nyelve a szanszkrit, amit ma már senki nem használ élő nyelvként a bolygón, de  'matrica'-nak, vagyis 'anyanyelvnek' nevezik. Ehhez pedig mindannyian ugyanúgy kötődünk, olyan, mintha a sejtszintű nyelvünk lenne, egy kód, amit nagyon mély szinteken értünk meg. Valami olyat rezegtet meg bennünk, amit semmilyen más nyelv vagy hang nem képes. Ez egy univerzális, sejtszintű hangnyelv, amely egyesít bennünket, akármilyen is a hitrendszerünk, a nemzetiségünk, a vallásunk. Minden mantra fordítását is közöljük, de Deva és Miten szerint önmagukban a hangok elegendőek ahhoz, hogy a jótékony hatások érvényesüljenek.


  1. A mantrák jelentése

Ez a 21+1 napos sorozat felöleli a legfontosabb mantrákat, ezáltal az emberi élet legfőbb területeit, aspektusát. A sorozatban bemutatott mantrák mindegyike egyedi jelentéssel bír, némelyik általánosabb, mások egy bizonyos életterületre fókuszálnak. A 21+1 nap során kísérletezünk a legismertebbekkel (úgy mint Gayatri mantra vagy az Om mani padme hum) és a kevésbé ismert, de nem kevésbé szépséges gyöngyszemekkel is. A mantrák mélységes, sűrített bölcsességet tartalmaznak, a jelentésük jóval több, mint az egyes szavak összessége. Ezért szinte lehetetlen precízen lefordítani őket anélkül, hogy a jelentés néhány aspektusa el ne veszne. Éppen ezért a fordítást tekintsük sorvezetőnek és hagyjuk, hogy a mantrák önmagukban hassanak ránk (lásd a következő pontot). A  mantrák jelentését és a hozzájuk tartozó útmutatásokat mindig az adott napnál találjátok

  1. A szándék ereje

Mivel a fordítás során valamennyi mindig szükségszerűen elveszik az igazi, valódi jelentésből, nagyon fontos a szándékunk ereje. Jó, ha a szándékunk erős, és belül erősen összpontosítunk, de valójában személy szerint az a hatás a legfontosabb, amit a mantra gyakorol ránk. Ez jelenti a mantra valódi jelentését minden egyes embernek, aki használja. Minden mantránál találtok egy „Belső fókusz” címen szereplő mondatot, ez nagy vonalakban lefedi az adott mantrához tartozó szándékot, de természetesen meg lehet fogalmazni egyéni szándékot is.


  1. Vidd magaddal a mantrát egész napra!

A mantrák hatása nemcsak az énekléssel érvényesülhet. Számtalan módot találhatunk arra, hogy a mantrákat az életünk részévé tegyük. Miten így vall erről: „sokszor egy-egy mantrát úgyszólván magammal >>hordok<< egész nap. Erre szeretnélek titeket is bátorítani! Vigyétek magatokkal a mantrát egész nap, és akármikor eszetekbe jut, térjetek vissza rá, legyen a mantra az utolsó dolog, amire gondoltok elalvás előtt. Így lehet igazán elköteleződni egy mantrának, és annak a sajátos fókusznak vagy témának, amit a mantra képvisel.”


  1. Hangosan kell-e kántálni a mantrákat?

A mantráknak nem feltétlenül kell hangosan, hallhatóan megszólalniuk. „Ennek megértése számomra igazi áttörést hozott – mondja Miten –, mert rájöttem, hogy magamban hordozhatom a mantrát anélkül, hogy konkrétan, hallhatóan kántálnám, és ez segített például nehezebb éjszakákon, amikor ébren voltam. Ilyenkor is a 108 ismétlésre összpontosítottam egy hang nélkül, és ez nagyon megnyugtatott.”

Tehát ha olyan helyzet adódik, amikor úgy érzed, nem tudod vagy nem lehet hangosan énekelni a mantrát, összpontosíts rá legbelül, „hordd” magaddal, tartsd a lényedben, az elmédben, a szívedben – ez a mantragyakorlás gyökere, amikor így kapcsolódunk a Szellemhez


  1. Miért éppen 108-szor kántáljuk a mantrákat?

A 108-at igen kedvező számnak tartják a Védákban. A szent iratok szerint 72.000 energiavonalunk van a testünkben (a nadik), ezek közül 108 fő energiacsatorna vagy fő nadi van, amelyek a szent szívben találkoznak. Amikor egy mantrát 108-szor énekelünk el, az összes energiacsatornát feltöltjük a hang vibrációjával.


  1. Milyen pozícióban mantrázzunk?

Deva és Miten a mantrák többségénél kényelmes pozíciót javasolnak, olyat, amiben egyenes a hátunk, el tudunk lazulni, mégis éberek tudunk maradni. Olyan pozíciót, ami lehetővé teszi a jelenlétet. A fekvő pozíció emiatt nem ideális, úgy énekelni is nehezebb és el is szundikálhatunk közben, és most nem feltétlenül ez a cél. Amikor más jellegű pozíciót igényel az adott mantra, azt külön jelezzük a szövegben.


  1. Az ismétlés és a gyakorlás fontossága

„A mantragyakorlás lényege nem az, hogy gyorsan túlesünk rajta, aztán visszatérünk a szokásos napi rutinunkhoz. A lényeg éppen maga a gyakorlás, és hogy integráljuk a mantrákat az életünkbe. Akárhova is megyünk, bármit is csinálunk, a mantrák elkísérnek. Ez a valódi mantragyakorlás, illetve a mantrázás előnye. Ez segít és támogat az életünk ösvényén.” Miten

A mantrák erejét az ismétlés, az odaadó gyakorlás megsokszorozza. Minél több örömet tudunk belevinni a gyakorlásunkba, annál több örömöt kapunk vissza. A mantrák olyanok, akár a barátok, segítségül hívhatjuk őket a szükség idejében és a stresszes időszakokban is.


  1. A kontempláció

Minden mantra előtt elmélkedjünk az adott mantra témájáról: mit jelent az életünkben, kell-e, tudunk-e fejlődni még azon a területen stb.? Mit áldozhatnánk fel ahhoz, hogy az adott minőség még teljesebben megnyilvánuljon az életünkben? Ha ezeket végiggondoljuk, az segít még inkább finomítani a saját fókuszunkat, és elmélyíteni a gyakorlást.


  1. A mantra legfontosabb „eleme”: a csend

Végül, de nem utolsósorban tudatosítsuk, hogy a mantra tulajdonképpen legfontosabb „eleme”, ahova eljutunk a mantra révén, a mantrát követő csend. Deva és Miten minden alkalommal hangsúlyozza ezt az elsőre paradoxonnak tűnő dolgot: hogy az éneklést követő csend az, amiben a lelkünk megmártózik és újjászületik. Ez a csend képviseli a transzcendenst, az örökkévalót, a valóságot, ennek megértése vagy elérése a mantragyakorlás végső célja.